Září 2010

Mafia II

24. září 2010 v 16:49 Recenze
Mafia II

Dlouho a dlouho jsme na tento okamžik čekali. Hráči z celého světa upínali svůj zrak na datum vydání jednoho z nejočekávanějších titulů posledních let. A pak to přišlo. 25. srpna v Americe a 27. Srpna u nás v Česku. Rozhodli jsme se, že před tím než napíšeme recenzi o této hře, je potřeba mafii kompletně prozkoumat do posledního detailu, aby naše hodnocení bylo co možná nejobjektivnější.

Příběh
Po úžasném herním příběhu prvního dílu byl určitě každý zvědav na děj dílu druhého. Odehrává se v padesátých a šedesátých letech 20. století. Už to, že příběh má na svědomí stejný člověk, jako v jedničce, dává tušit, že scénář celé hry rozhodně nebude žádné "béčko". Ovšem nemusí se líbit všem. Na rozdíl od mafie I, kde Tommyho kariéra v podstatě jen rostla vzhůru, Vito musí
Mafia II


překonávat spoustu překážek a hra nabídne hodně zvratů. Dalo by se říct, že je jeho život jako na horské dráze, jednou je hodně vysoko a podruhé zase na úplném dně. A to je právě to, co se mnoha lidem nelíbí. Já osobně s tím problém nemám, ba naopak. Příběh se mi zdá povedený. Především začátek působí velmi silně a skvělé animace ženou hru kupředu. Škoda že není možnost plnit vedlejší úkoly pro své známé, když už vám
Mafia II

řeknou, že se někdy můžete stavit. Nu což, nedá se nic dělat. Jediné, co mi opravdu vadilo, byl otevřený konec a slabá herní doba. Což o to, že hru dohrajete průměrně za 13 hodin, to se zdá v klidu překousnout, ale že na konci příběhu si vlastně nejste jisti, jak to dopadne a co se stalo, tak to se těžce rozdýchává. Kdo ví, možná to tak ani být nemělo a možná je to jeden z důvodů, proč samotný tvůrce příběhu, Daniel Vávra, vývojový tým ještě před vydáním hry opustil. Celkově ale děj hodnotím velice kladně.

Město
Město Empire Bay se dá vyjádřit jedním slovem. Úžasné. Je vůbec nejlepší
Mafia II
částí hry. Graficky je bravurně zpracované. Především v zimě, když je zasněžené, má skvělou atmosféru a působí nostalgicky a kouzelně. Je rozděleno na několik částí, jako je např. Chinatown, Oysterbay, Kingston a další. V každé části se lidé chovají trochu jinak, mají jiné průpovídky a třeba v černošské čtvrti na vás bez váhání mohou vytáhnout zbraň. Ve městě najdeme čerpací stanice s mycí linkou, obchody se zbraněmi a s oblečením, servisy aut a hospody. Moc se nám líbí, že v každém obchodě prodávají něco trochu jiného a zboží se v jednotlivých obchodech dokonce lehce obměňuje. Náš nejoblíbenější obchod s oblečením je v Midtownu , protože tam je v nabídce pouze drahé oblečení. Obchody se dají vykrádat. Může se ukrást jak oblečení, jídlo nebo pití, tak lze vykrást i kasu. Nejvíce peněz v kase mají gunshopy. Ale pozor, tam jsou prodavači nelítostní a jen co vytáhnete zbraň,

Mafia II
bez mrknutí oka vás zastřelí. Odcizit hotovost lze také na čerpací stanici.
Na ulici potkáme chlapa, co prodává noviny (bohužel si je Vito nemůže koupit), stánky s párky v rohlíku a s bagetami nebo čističe bod. Tyto služby můžeme využít. Chválím odlišné povolené rychlosti v ulicích a na dálnici. Normální rychlost je 40 mp/h, na dálnici se může 70mp/h. Nicméně policie toleruje překročení kolem 10ti mil v hodině. Ani jízda na červenou už policajtům nevadí. Ovšem jejich umělá inteligence je velmi podprůměrná. Lepší je to v případě řidičů aut. Když zastavíte uprostřed silnice, tak nezastaví a nezůstanou stát na místě, ale většinou se jim povede překážku objet. To platí, i když se proti někomu rozjedete, pak se řidiči snaží vyhnout.

Auta

Mafia II
Vozidla jsou velmi povedená. Na první pohled zaujme důraz na detail, protože většina aut vypadá jako opravdová. Model poškození je slušný, ale nečekejte, že z auta zbude hromada zmačkaného šrotu, když narazíte v plné rychlosti do zdi. Povedené je též špinění aut. Vypadá to velmi realisticky. No a kdo chce mít auto čisté, žádný problém, máme přeci myčky. Už o trochu horší je celkový počet aut. Modelů není na rozdávání a většina jich si je dost podobná. Tato rozmanitost byla v prvním díle rozhodně lepší. Ale asi je to prostě dáno dobou, ve které se příběh odehrává. Super jsou autodílny, kde si Vito může
Mafia II
nechat auto opravit, přelakovat a vytunit. Mínus je absence třetího tuningu, který odemyká až DLC Jimmiho vendeta. Dále se dají vyměnit kola a změnit poznávací značky. Jsou dva režimy řízení auta. Normální a simulace. S aktivovanou simulací se auto chová mnohem víc reálně. Je více přetáčivé, rychle jde do smyku a na sněhu to pořádně klouže. Kamera nám nabídne čtyři pozice. Za vozidlem, na přední kapotě, vpředu před nárazníkem a u levého předního kola. Pokud je auto nepojízdné, Vito ho zvládne částečně opravit. Logicky ale nesmí být po výbuchu, s tím už nikdo nic nezmůže. Nicméně výbuchy aut jsou propracované a vypadají efektivně.

Zbraně
Mafia II

Se střelnými zbraněmi jsme byli spokojeni. Hra jich obsahuje typů. Navíc během hraní o ně není nouze. Gunshopy najdeme po celém městě, ale největší a bezkonkurenční výběr je u Harryho. Protože je to náš známý, nelze ho vykrást, ale kdo by taky chtěl. Obrovskou nevýhodou je absence zbraní na blízko jako je basebalová pálka, nůž nebo boxer. Nechápeme, proč tam nejsou, je to škoda.

Český dabing
Dabing je celkově povedený. Především Vito a Joe jsou uvěřitelní. Pokulhává nadabování Henriho. Myslíme si, že když bude nadávat, asi u toho nebude mluvit spisovně. To že se slova kolikrát netrefují do mimiky postav nám až tak nevadí, viděli jsme i horší. Navíc za to samotní dabéři nemohou, protože pouze namluvili, co měli napsané na papíře a animace při tom neviděli. Dabing ovšem vítězí dobrými hláškami a průpovídkami ať už hlavních hrdinů, nebo jen lidí na ulici.

Verdikt
Hru hodnotíme jako velice povedenou, ale ne dokonalou. Mrzí nás uzamčený
Mafia II
obsah, který tu měl být a není, respektive je, ale ne přístupný. Sami jsme zvědavi kolik DLC vyjde na zpřístupnění dalšího obsahu. To ale přeci není fér, aby hotové věci byly zpřístupňovány postupně, když si hru koupíme za plnou cenu. My si myslíme, že v tom mají prsty hlavně amíci z 2K.

Nezáleží na tom, jestli jste fanoušci prvního dílu anebo ho ani neznáte, tato hra je komplexní a zalíbení, ať už z různých směrů, v ní najde téměř každý. Neduhy z demoverze jsou ty tam a jako celek ji určitě doporučujeme.

Hodnocení: 8/10

Mafia II


HW nároky
Minimální: CPU 3GHz, RAM 1,5 GB, grafika GeForce 8600, ATI HD2600 Pro, HDD 8 GB
Doporučeno: CPU C2Q 2,4GHz, RAM 2 GB, grafika GeForce 9800 GTX, ATI HD3870, HDD 10 GB

Další nášup obrázků zde.

Kane & Lynch 2: Dog Days

19. září 2010 v 16:33 Recenze


Pokračování tři roky staré akční střílečky Kane & Lynch je tady a nese podtitul Dog Days. Něco asi všem říká, že o pejsky se v téhle hře starat nebudeme. Co tam vlastně tedy budeme dělat? No? Co? No přece střílet a střílet. Na jednu stranu je nový Kane & Lynch jen běžná koridorová střílečka, která nedokáže ničím novým zaujmout, ale tak to zas úplně není.

Samý šum a kaz

K&L2DD 5
Už na první pohled si můžeme všimnout nevšedního grafického zpracování. Na celou scénu se díváme jako z pohledu špatného kameramana, jehož natáčecí vybavení není příliš kvalitní. Můžeme se zde setkat s rozpixelováním obrazu, uvidíme zde samé ruchy a při běhu hlavního hrdiny se kamera hodně rozhoupe, jakoby jste běželi za ním a snažili se to v té rychlosti ještě natáčet na mobilní telefon. Ze začátku mi tento "dokumentární" styl celkem vadil a špatně jsem se orientoval, ale po chvíli jsem si zvykl a už jsem si hru užíval. Tento nový pohled na scénu přidal hře na psycho-atmosféře. Bohužel vám do střílení už nebude hrát hudba od vynikajícího Jespera Kyda. Ve hře totiž hraje po většinu času jen hudba z okolního prostředí.


Příběh?

Příběh není nijak převratný, ale je alespoň "nějaký". Lynch teď bydlí v Šanghaji se svou přítelkyní a jednoho dne zavolá svému bývalému parťákovi Kanovi, jestli si nechce přivydělat, že by měl nějakou práci. Kane potřebuje peníze, aby mohl žít v klidu se svojí dcerou a tak na nabídku kývne. Oba si řeknou, že tohle bude jejich poslední společná práce. Nebyli by to Kane s Lynchem, kdyby vše šlo podle plánu. Takže se to všechno sakra pose..(cenzured)
a roztáčí se kolotoč plný násilí, střílení a smrti. (Prostě zabijí někoho koho neměli a někdo se na ně za to sakra naštve.) Víc z děje, ale prozrazovat nebudu, snad jen, že vás čeká pár opravdu psycho-scén.
K&L211


Just geht over fucking there!

Celou hru jste tentokrát v kůži pana Jamese Sythna Lynche (až na poslední misi, kdy hrajete za Kana) a Adam Markus Kane vám pomáhá. No, pomáhá, spíš se občas neplete, ale občas se i plete. Oproti prvnímu dílu nemůžete svému parťákovi dávat rozkazy, což je podle mě špatně. Můžete se ale dohodnout s kamarádem, aby převzal ovládání za druhou postavu. Jinak je umělá inteligence spolubojovníků horší než v prvním díle, no alespoň nemohou zemřít.Pif, Paf ojojoj!

Co se týče střílení, je to naprosto super. Můžete se krýt za překážky a vykukovat z nich nebo rovnou střílet naslepo. Systém krytí funguje velice dobře a ocenil jsem hlavně přeskokování z krytu do krytu. Jako v prvním díle můžete u sebe nést jen dvě zbraně. Například brokovnici a "snajperku". Co však zamrzí, je nepřítomnost granátů. Ty jsou alespoň nahrazený možností házet kanystry s benzínem, bomby s plynem nebo hasící přístroje, aby ale vybouchly musíte do nich ještě střelit. Do očí bijící je hlavně občas nepřirozené umírání nepřátel. Po zásahu se občas zkroutí do velice divných, občas až komických poloh. Co ale když zasáhnou vás? Co? Pak? Přiběhne Kane s adrenalinovou injekcí a dá vám jí a vy zase vyskočíte a budete moct masakrovat další zástupy nepřátel? Ne! Při zásahu spadnete na zem nebo rovnou zemřete.
K&L213


Welcome to Shanghai!

Jak už víte děj se odehrává v Šanghaji. Šanghaj je zde krásně vymodelována, je zde zachycená špína této čínské metropole. Co však naštve, je až přílišná koridorovost a nemožnost se oddělit od předem dané trasy. Je zde sice několik míst, kde se může Kane s Lynchem rozdělit, ale to nestačí. Mohli nám dát trochu víc volnosti.
Zamrzí také fakt, že na lehkou obtížnost hru dohrajete asi za dvě a půl hodiny. Na střední přibližně za čtyři a půl hodiny. Což je na AAA titul sakra málo. Herní doby můžete navýšit ještě multiplayerem nebo Arkád módem, kde s ostatními gaunery vykrádáte trezory, banky a plníte si kapsy nakradenými penězi.
K&L214


O fuck! O shit!

Jako v prvním díle i v tomto uslyšíme spoustu peprných nadávek. Kane i Lynch neustále nadávají a vztekají se. Dabují je stejní dabéři jako v prvním díle, což potěší hlavně fanoušky prvního dílu.


Verdikt!

Jo, to je asi vše, co potřebujete vědět. No, prostě si tu hru zahrajte a posuďte sami. Pokud si odmyslíme Kane s Lynchem, je to "obyč" střílečka, tak na 6/10. Kdo není takovým fanouškem Kana a Lynche, by dal určitě 7/10 za zajímavé grafické zpracování. Kdo má ale Kana a Lynche rád (jako já), tak si určitě něco přidá. Takže díky těm "dvoum
řízkům" dávám 8/10.Moje hodnocení: 8/10Výrobce: IO Interactive
Distributor: Square Enix, (v ČR Cenega)
Minimum: CPU 3,0 GHz, RAM 1 GB, grafika 256 MB, HDD 7,22 GB
Doporučeno: CPU DC 2, RAM 3 GB, grafika 512 MB, HDD 7,22 GB
Web: http://www.kaneandlynch.com/


Další obrázky: ZDE