Mafia II

24. září 2010 v 16:49 |  Recenze
Mafia II

Dlouho a dlouho jsme na tento okamžik čekali. Hráči z celého světa upínali svůj zrak na datum vydání jednoho z nejočekávanějších titulů posledních let. A pak to přišlo. 25. srpna v Americe a 27. Srpna u nás v Česku. Rozhodli jsme se, že před tím než napíšeme recenzi o této hře, je potřeba mafii kompletně prozkoumat do posledního detailu, aby naše hodnocení bylo co možná nejobjektivnější.

Příběh
Po úžasném herním příběhu prvního dílu byl určitě každý zvědav na děj dílu druhého. Odehrává se v padesátých a šedesátých letech 20. století. Už to, že příběh má na svědomí stejný člověk, jako v jedničce, dává tušit, že scénář celé hry rozhodně nebude žádné "béčko". Ovšem nemusí se líbit všem. Na rozdíl od mafie I, kde Tommyho kariéra v podstatě jen rostla vzhůru, Vito musí
Mafia II


překonávat spoustu překážek a hra nabídne hodně zvratů. Dalo by se říct, že je jeho život jako na horské dráze, jednou je hodně vysoko a podruhé zase na úplném dně. A to je právě to, co se mnoha lidem nelíbí. Já osobně s tím problém nemám, ba naopak. Příběh se mi zdá povedený. Především začátek působí velmi silně a skvělé animace ženou hru kupředu. Škoda že není možnost plnit vedlejší úkoly pro své známé, když už vám
Mafia II

řeknou, že se někdy můžete stavit. Nu což, nedá se nic dělat. Jediné, co mi opravdu vadilo, byl otevřený konec a slabá herní doba. Což o to, že hru dohrajete průměrně za 13 hodin, to se zdá v klidu překousnout, ale že na konci příběhu si vlastně nejste jisti, jak to dopadne a co se stalo, tak to se těžce rozdýchává. Kdo ví, možná to tak ani být nemělo a možná je to jeden z důvodů, proč samotný tvůrce příběhu, Daniel Vávra, vývojový tým ještě před vydáním hry opustil. Celkově ale děj hodnotím velice kladně.

Město
Město Empire Bay se dá vyjádřit jedním slovem. Úžasné. Je vůbec nejlepší
Mafia II
částí hry. Graficky je bravurně zpracované. Především v zimě, když je zasněžené, má skvělou atmosféru a působí nostalgicky a kouzelně. Je rozděleno na několik částí, jako je např. Chinatown, Oysterbay, Kingston a další. V každé části se lidé chovají trochu jinak, mají jiné průpovídky a třeba v černošské čtvrti na vás bez váhání mohou vytáhnout zbraň. Ve městě najdeme čerpací stanice s mycí linkou, obchody se zbraněmi a s oblečením, servisy aut a hospody. Moc se nám líbí, že v každém obchodě prodávají něco trochu jiného a zboží se v jednotlivých obchodech dokonce lehce obměňuje. Náš nejoblíbenější obchod s oblečením je v Midtownu , protože tam je v nabídce pouze drahé oblečení. Obchody se dají vykrádat. Může se ukrást jak oblečení, jídlo nebo pití, tak lze vykrást i kasu. Nejvíce peněz v kase mají gunshopy. Ale pozor, tam jsou prodavači nelítostní a jen co vytáhnete zbraň,

Mafia II
bez mrknutí oka vás zastřelí. Odcizit hotovost lze také na čerpací stanici.
Na ulici potkáme chlapa, co prodává noviny (bohužel si je Vito nemůže koupit), stánky s párky v rohlíku a s bagetami nebo čističe bod. Tyto služby můžeme využít. Chválím odlišné povolené rychlosti v ulicích a na dálnici. Normální rychlost je 40 mp/h, na dálnici se může 70mp/h. Nicméně policie toleruje překročení kolem 10ti mil v hodině. Ani jízda na červenou už policajtům nevadí. Ovšem jejich umělá inteligence je velmi podprůměrná. Lepší je to v případě řidičů aut. Když zastavíte uprostřed silnice, tak nezastaví a nezůstanou stát na místě, ale většinou se jim povede překážku objet. To platí, i když se proti někomu rozjedete, pak se řidiči snaží vyhnout.

Auta

Mafia II
Vozidla jsou velmi povedená. Na první pohled zaujme důraz na detail, protože většina aut vypadá jako opravdová. Model poškození je slušný, ale nečekejte, že z auta zbude hromada zmačkaného šrotu, když narazíte v plné rychlosti do zdi. Povedené je též špinění aut. Vypadá to velmi realisticky. No a kdo chce mít auto čisté, žádný problém, máme přeci myčky. Už o trochu horší je celkový počet aut. Modelů není na rozdávání a většina jich si je dost podobná. Tato rozmanitost byla v prvním díle rozhodně lepší. Ale asi je to prostě dáno dobou, ve které se příběh odehrává. Super jsou autodílny, kde si Vito může
Mafia II
nechat auto opravit, přelakovat a vytunit. Mínus je absence třetího tuningu, který odemyká až DLC Jimmiho vendeta. Dále se dají vyměnit kola a změnit poznávací značky. Jsou dva režimy řízení auta. Normální a simulace. S aktivovanou simulací se auto chová mnohem víc reálně. Je více přetáčivé, rychle jde do smyku a na sněhu to pořádně klouže. Kamera nám nabídne čtyři pozice. Za vozidlem, na přední kapotě, vpředu před nárazníkem a u levého předního kola. Pokud je auto nepojízdné, Vito ho zvládne částečně opravit. Logicky ale nesmí být po výbuchu, s tím už nikdo nic nezmůže. Nicméně výbuchy aut jsou propracované a vypadají efektivně.

Zbraně
Mafia II

Se střelnými zbraněmi jsme byli spokojeni. Hra jich obsahuje typů. Navíc během hraní o ně není nouze. Gunshopy najdeme po celém městě, ale největší a bezkonkurenční výběr je u Harryho. Protože je to náš známý, nelze ho vykrást, ale kdo by taky chtěl. Obrovskou nevýhodou je absence zbraní na blízko jako je basebalová pálka, nůž nebo boxer. Nechápeme, proč tam nejsou, je to škoda.

Český dabing
Dabing je celkově povedený. Především Vito a Joe jsou uvěřitelní. Pokulhává nadabování Henriho. Myslíme si, že když bude nadávat, asi u toho nebude mluvit spisovně. To že se slova kolikrát netrefují do mimiky postav nám až tak nevadí, viděli jsme i horší. Navíc za to samotní dabéři nemohou, protože pouze namluvili, co měli napsané na papíře a animace při tom neviděli. Dabing ovšem vítězí dobrými hláškami a průpovídkami ať už hlavních hrdinů, nebo jen lidí na ulici.

Verdikt
Hru hodnotíme jako velice povedenou, ale ne dokonalou. Mrzí nás uzamčený
Mafia II
obsah, který tu měl být a není, respektive je, ale ne přístupný. Sami jsme zvědavi kolik DLC vyjde na zpřístupnění dalšího obsahu. To ale přeci není fér, aby hotové věci byly zpřístupňovány postupně, když si hru koupíme za plnou cenu. My si myslíme, že v tom mají prsty hlavně amíci z 2K.

Nezáleží na tom, jestli jste fanoušci prvního dílu anebo ho ani neznáte, tato hra je komplexní a zalíbení, ať už z různých směrů, v ní najde téměř každý. Neduhy z demoverze jsou ty tam a jako celek ji určitě doporučujeme.

Hodnocení: 8/10

Mafia II


HW nároky
Minimální: CPU 3GHz, RAM 1,5 GB, grafika GeForce 8600, ATI HD2600 Pro, HDD 8 GB
Doporučeno: CPU C2Q 2,4GHz, RAM 2 GB, grafika GeForce 9800 GTX, ATI HD3870, HDD 10 GB

Další nášup obrázků zde.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí Mafia II?

Skvělá hra 53.3% (8)
Docela dobrý 40% (6)
Průměr 0% (0)
Nic moc 0% (0)
Nestojí za to 6.7% (1)

Komentáře

1 Klokanka Klokanka | Web | 24. září 2010 v 16:57 | Reagovat

supr hra

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.